aktualności karmelu Karmel wróć

Trzech karmelitów bosych ofiarami pandemii w Hiszpanii

23 kwietnia, 2020

W środę, 22 kwietnia 2020 r. zmarł trzeci zarażony koronawirusem karmelita bosy, o. Juan Jesús Sánchez OCD (1943-2020), przeor klasztoru przy ul. Arturo Soria w Madrycie, w którym od lat istnieje infirmeria dla schorowanych i starszych wiekiem zakonników. Liczył 76 lat, z czego 58 przeżył w ślubach zakonnych a 50 w kapłaństwie. Dotknięty koronawirusem był hospitalizowany w szpitalu „Nuestra Señora de las Américas” w Madrycie. Był zakonnikiem oddanym Bogu i ludziom, wieloletnim przełożonym kilku klasztorów w Kastylii, a także delegatem generalnym w Kongu i misjonarzem w Afryce.

Dzień wcześniej, bo 21 kwietnia w szpitalu uniwersyteckim w Burgos zakończył życie o. Malachiasz Rojo Fernández OCD (1929-2020), hospitalizowany przez kilka dni, po wykryciu zarażenia wirusem Covid-19. Urodzony w 1929, śluby złożył w 1948, a święcenia przyjął 1955 r. Pracował w klasztorach w Burgo de Osma, Las Palmas, Bilbao, Soria, Reinosa, León, Santa Cruz de Tenerife, i Gijón. Przez pewien czas był także kapelanem wojskowym. Od pięciu lat, jako emeryt, pełen pogody ducha, rozmodlony, przebywał w klasztorze w Burgos, przeznaczonym dla starszych wiekiem współbraci.

Z kolei 16 kwietnia, w przywoływanym już szpitalu „Nuestra Señora de las Américas” w Madrycie zmarł także z powodu koronawirusa o. Daniel Guerra Sancho OCD (1928-2020). Miał prawie 92 lata, śluby zakonne złożył w 1946, a święcenia kapłańskie przyjął w 1953 r. Przez wiele lat posługiwał jako kapłan w Republice Dominikańskiej. W Hiszpanii zaś pracował m.in. w Palencji, Almodóvar, Alba de Tormes i Madrycie (w klasztorze przy Plaza de España). Ostatnie lata przebywał w Madrycie, w klasztorze-infirmerii przy ul. Arturo Soria. Karmelitą bosym jest jego rodzony brat, o. Augusto Guerra, nadto w Karmelu są jeszcze dwie ich siostry. Prezydent Republiki Dominikańskiej nadał śp. o. Danielowi tytuł honorowego obywatela tego kraju.

Informując o śmierci tych Współbraci, prowincjał iberyjskiej prowincji Zakonu, o. Miguel Márquez OCD, zachęcił: „Prośmy Matkę Bożą z Góry Karmel, a przede wszystkim Zmartwychwstałego Chrystusa, aby wprowadził tych swoich dobrych i wiernych kapłanów na ucztę w Niebie. I podczas gdy celebrujemy tajemnicę paschalną w tym spowodowanym epidemią odosobnieniu, módlmy się za zmarłych, za chorych i za wszystkich, „aby nadeszły od Pana dni pociechy” (Dz 3,20).

o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD

za: karmel.pl