aktualności karmelu Prow. Krakowska wróć

W Kijowie świętowano karmelitański jubileusz

15 listopada, 2018

Karmelici bosi z delegatury Prowincji Krakowskiej na Ukrainie świętowali jubileusz 450.lecia reformy męskiej gałęzi Zakonu (1568-2018). Miało to miejsce w sobotę 10 listopada 2018 r., w Instytucie Nauk Religijnych św. Tomasza z Akwinu w Kijowie, gdzie odbyło się sympozjum naukowe zatytułowane „Płodne ziarno”.

Na sympozjum przybył i je zainaugurował nuncjusz apostolski na Ukrainie, abp. Claudio Gugerotti. Natomiast referaty wygłosili następujący prelegenci: о. lic. Józef Kucharczyk OCD, delegat prowincjalny na Ukrainie: (Nie)zwyczajna historia. Powstanie pierwszej wspólnoty karmelitów bosych; о. dr hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, konsultor Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie, były sekretarz generalny Misji: Misyjny duch Karmelu. Przybycie karmelitów bosych na Ukrainę i ich posługa ewangelizacyjna wczoraj i dziś; ks. dr Witalij Hrabatyn, greko-katolicki wykładowca Wyższego Seminarium Archidiecezji Lwowskiej w Gródku: Pismo Święte – siła i dynamizm nadziei w duchowości św. Teresy od Jezusa; о. dr Paweł Urbańczyk OCD, mariolog z a Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernek k. Krakowa: Maryjny duch Karmelu i dialog ekumeniczny; о. lic. Rafał Myszkowski OCD, kustosz Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Berdyczowskiej: „Pieśń duchowa” św. Jana od Krzyża. Mistyka, jakiej Kościół na Ukrainie nie powinien zapomnieć. Moderatorem prac sesji i jej tłumaczem dla prelegentów nie mówiących po ukraińsku był o. Vitalij Kozak OCD z klasztoru kijowskiego.

Obszerną aulę dominikańskiego kijowskiego Instytutu wypełnili po brzegi nie tylko karmelici bosi, słuchacze z ośrodków karmelitańskich z Kijowa, Berdyczowa i Gwozdawy, wśród których wiele młodzieży, ale także członkowie świeckiego zakonu karmelitańskiego z Berdyczowa, Kijowa, Chmielnickiego i rodzącej się wspólnoty z Charkowa, liczni kapłani diecezjalni i zakonni, osoby konsekrowane, zwłaszcza agregowane do Zakonu Karmelitańskiego Siostry Terezjanki. Z uczestnikami Sesji łączyły się duchowo i omadlały jej przebieg i przyszłe owoce Siostry Karmelitanki Bose z Kijowa i Charkowa.

Sympozjum zwieńczyło teatralne przedstawienie Pieśń nad pieśniami w wykonaniu grupy Notes de Vita z Berdyczowa oraz podsumowanie i błogosławieństwo o. Benedykta Kroka OCD, przełożonego klasztoru karmelitów bosych w Kijowie.

Jesteśmy przekonani, że tak jak „płodne ziarno” Reformy Zakonu sprzed 450. lat przyniosło wspaniałe owoce posługi eklezjalnej także we Wschodniej Europie, podobnie ziarno rzucone podczas kijowskiego sympozjum przyniesie owoc większego zaangażowania w życie duchowe i posługę apostolską dla wszystkich jego uczestników i tych, którzy sięgną po przedłożone na nim treści.

Gratulujemy z serca Współbraciom z Delegatury Ukraińskiej Zakonu, wspaniałym organizatorom kijowskiego sympozjum.

o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD

za: karmel.pl