aktualności karmelu OCDS Olsztyn wróć

W Sanktuarium Najświętszego Sakramentu

30 września, 2023

Sobota 23 września była dniem pełnym wrażeń dla wspólnoty OCDS Olsztyn pw. Dzieciątka Jezus. Wyprawa do Głotowa okazała się niezwykłym przeżyciem dla tych, którzy zdecydowali się do niej przyłączyć. W tym niezwykłym miejscu nie mogło być inaczej. Wspólna Msza Święta i adoracja Najświętszego Sakramentu właśnie w Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Głotowie na długo pozostanie w naszej pamięci. Tym bardziej, że liturgii przewodniczył sam proboszcz głotowskiej parafii ks. Marek Proszek.

Mogliśmy poznać historię sanktuarium i teologiczną wymowę pięknego wystroju głotowskiej świątyni. A ta jest prawdziwą perłą warmińskiej ziemi. Nie zabrakło miłych chwil spędzonych przy kawie i ciastku na parafialnej plebanii, gdzie zostaliśmy przyjęci z otwartymi ramionami. Ks. proboszcz okazał się niezastąpionym gawędziarzem i prawdziwym znawcą lokalnej historii. W porywający sposób opowiedział nam o okolicznościach historycznych i społecznych chrystianizacji miejscowości zamieszkałej w przeszłości przez plemiona pruskie.

Sala, w której nabieraliśmy sił przed dalszą częścią naszej wspólnotowej pielgrzymki do Głotowa, okazała się nie tylko refektarzem, ale także galerią sztuki malarskiej. Głotowo, na zaproszenie ks. Marka, regularnie gości plenery malarskie. W przeszłości było także miejscem formacyjnych spotkań karmelitańskich.

Agapę zakończyliśmy drogą krzyżową na przepięknej Kalwarii Warmińskiej, wiernie odwzorowującej topografię drogi, którą w Jerozolimie przemierzył dla naszego zbawienia Pan Jezus. Wyprawę zakończyliśmy wspólnymi Nieszporami.

Głotowo to miejscowość około czterech kilometrów na zachód od Dobrego Miasta, wzmiankowana już w 1290 roku. O resztę historii warto zapytać księdza proboszcza…

Stanisław Kryściński OCDS