aktualności karmelu Karmel Nowe Osiny wróć

Wieści z Nowych Osin

9 kwietnia, 2017

W tym wiosennym czasie harmonijnie przeplatały się u nas wydarzenia sfery sacrum i profanum. 1-go marca wraz z całym Kościołem weszłyśmy w Wielki Post. Przewidując mniejszą ilość gości w tym czasie, podjęłyśmy remont największej rozmównicy, która już bardzo tego wymagała. W tym czasie Nasza Matka odprawiała swoje roczne rekolekcje, po których witałyśmy ją 16 marca piękną wystawką naszych prac oraz dosłownie fragmentem wielkiej rekreacji, ponieważ już wieczorem przyjechał do nas O. Serafin Tyszko z wykładami. Przyjęłyśmy Ojca w świeżo wyremontowanej, pachnącej drewnem rozmównicy. Oj-ciec zamknął rozpoczętą w zeszłym roku sesję na temat Mieszkań św. Naszej Matki Teresy oraz rozpoczął cykl dotyczący świętych Bliskiego Wschodu: Ignacego Antiocheńskiego, Efrema Syryjskiego, Afrahata i Charbela. Pozostało do omówienia jeszcze wiele ciekawych postaci oraz do pogłębienia to, czego już do-tknęliśmy, co daje nam nadzieję na następne spotkania. Pięknym akcentem tego czasu były wspólnie z Ojcem celebrowane nieszpory, a w sobotę także Salve. W czasie sesji przypadła uroczystość św. Józefa – nie chcąc utracić żadnego z aspektów świętowania, dużą rekreację przeniosłyśmy sobie na 23 marca, już po wyjeździe Ojca.
Jeszcze za Ojcem Serafinem nie zamknęły się drzwi, a już zapukali do nich dekarze, by rozpocząć umówiony wcześniej remont dachu klasztoru od strony furty. Jest to część północna, do której nie dociera słońce, co niestety owocuje narastaniem mchu latem i spadaniem niebezpiecznego zlodowaciałego śniegu zimą. Trzeba było nareszcie zapobiec obu tym przypadłościom. Przy zasłoniętej części okien i dobrze znanych odgłosach budowlanych świętowałyśmy więc Zwiastowanie Pańskie, a jednocześnie 17 rocznicę naszej fundacji. Pan, który tego dnia za zgodą Maryi przychodzi na ziemię, zechciał powołać do życia także i naszą wspólnotę, za co niech będzie Mu cześć i dziękczynienie na wieki. Dziękowałyśmy Bogu także za diecezję warszawsko – praską, która powstała tego samego dnia i roku, a której jesteśmy częścią. Zwyczajowo uczciłyśmy ten dzień dużą rekreacją oraz dziękczynnym Te Deum.
Pod sam koniec miesiąca rozpoczęłyśmy remont hafciarni, która zyska nowe piękne meble. I tak, w tym intensywnym czasie, nie zapominając o tajemnicach Wielkiego Postu, dotykamy realiów Wcielenia: wielu Bożych łask pośród wielu ludzkich zaangażowań…