aktualności karmelu Karmel Usole Syberyjskie wróć

Z Karmelu w Usolu Syberyjskim

8 czerwca, 2017

Miesiąc maj, jak co roku podarował nam piękną okazję do pogłębienia zażyłości z Maryją. 1 maja tradycyjnie rozpoczęłyśmy nabożeństwa do Najświętszej Maryi Panny. Zgodnie z naszym zwyczajem, codziennie przed Kompletą gromadziłyśmy się w chórze, aby śpiewać litanię i pieśń ku czci naszej Matki i Królowej. W tym roku odmawiałyśmy nowennę do Matki Bożej Fatimskiej, by w sposób szczególny przygotować się do uroczystości 100-lecia Objawień w Fatimie. W sobotę 13 maja czas dopołudniowy spędziłyśmy przy Adoracji Najświętszego Sakramentu i wspólnym odmawianiu różańca w intencji Rosji i pokoju na świecie. Natomiast w godzinach wieczornych łączyłyśmy się w radości  z całym Kościołem oglądając transmisję z kanonizacji świętych pastuszków Franciszka i Hiacynty. Ta uroczystość, zgodnie z przemówieniem Ojca Świętego wskazała, że „mamy Matkę”, więc zawsze możemy się uciekać pod opiekę i obronę Maryi.

Początek maja w Rosji, to czas, kiedy ludzie mają więcej dni wolnych. Często zaprzyjaźnieni z nami świeccy korzystają z tej okazji, żeby odwiedzić nasz Karmel. W dniach 5–9 maja gościłyśmy p. Marinę i p. Andżelikę z Bracka, do których dołączyła p. Swetłana z Angarska. Wszystkie panie odprawiały dni skupienia. W tym samym czasie przyjechała do nas młodzież z Angarska, by pomyć okna na furcie. To była ich inicjatywa, z której oczywiście bardzo się ucieszyłyśmy. Czteroosobowa ekipa uwinęła się w jedno popołudnie, zostawiając nam czyściutkie okna w kaplicy i całej części gościnnej. Bogu i wspaniałej Czwórce niech będą dzięki!

W niedzielę 14 maja odwiedził nas zupełnie wyjątkowy gość. Był nim reżyser p. Krzysztof Zanussi, który przyjechał do Usola wraz z naszym konsulem p. Krzysztofem Świderkiem. Po Mszy Św. w usolskiej parafii panowie przyjechali do nas na obiad i spotkanie. Byłyśmy pod wrażeniem bogatej osobowości Pana   Zanussiego. W trakcie spotkania podziwiałyśmy jego inteligencję, pogodę ducha i prostotę, z jaką potrafi rozmawiać na każdy temat, a przede wszystkim byłyśmy wzruszone jego głęboką wiarą. Opowiedział on trochę o sobie i swojej rodzinie, o swej wymagającej, ale też i niezmiernie interesującej pracy. Okazało się, że jedna z sióstr w Kodniu jest krewną pana reżysera, co natchnęło go do zrobienia filmu o Karmelu. Na koniec spotkania zrobiłyśmy pamiątkowe zdjęcie, zapewniając p. Zanussiego, że będziemy pamiętać o nim w modlitwie.

W maju wraz z całą Prowincją jednoczyłyśmy się w modlitwie za Kapitułę Prowincjalną, wspierając nią naszych Braci, ich obrady i decyzje. Z radością przyjęłyśmy wiadomość o wyborze Naszego Ojca  Prowincjała, którym ponownie został o. Jan Malicki. Z tej okazji następnego dnia w chórze zaśpiewałyśmy uroczyste Te Deum. Kilka dni później świętowałyśmy wybór Radnych. Polecamy ich Matce Karmelu i modlimy się o potrzebne łaski w pełnieniu posługi, do której zostali wezwani.

Maj, to również miesiąc, kiedy po długiej przerwie zimowej na nowo rozpoczynamy prace ogrodowe. Na szczęście w tym roku pogoda sprzyjała sadzeniu i sianiu warzyw i kwiatów. Na naszych działkach kipi więc intensywne życie. Pogody na Syberii są tak nieprzewidywalne, że wykorzystujemy każdy moment na uprawę. Większość nasion i sadzonek już w gruncie, zdążyłyśmy zanim zrobiło się chłodniej i deszczowo. Obecnie przygotowujemy się do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Przez 9 dni Nowenny będziemy trwać w Wieczerniku razem z Maryją, aby wyprosić dla nas i całego Kościoła potrzebne łaski.