aktualności karmelu Karmel wróć

Zakończenie procesu diecezjalnego Leonii Martin

18 lutego, 2020

W sobotę 22 lutego 2020 r. w kaplicy klasztoru Sióstr Wizytek w Caen we Francji, biskup Jean-Claude Boulanger, ordynariusz diecezji Bayeux i Lisieux, dokona zamknięcia diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego Służebnicy Bożej s. Leonii Martin (1863-1941), rodzonej siostry św. Teresy od Dzieciatka Jezus. Proces ten rozpoczął się pod przewodnictwem tego samego biskupa 2 lipca 2015 r., także w kaplicy klasztornej Sióstr Wizytek w Caen. W tym klasztorze bowiem Leonia Martin przyjęła habit Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, wraz z imieniem zakonnym Franciszka Teresa i tam też znajduje się jej grób, licznie nawiedzany przez wiernych, zwłaszcza przez rodziców mających kłopoty z wychowaniem dzieci.

Akta procesu, po jego zamknięciu w diecezji, zostaną przekazane do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie, gdzie nastąpi kolejny etap prac zmierzających do wyniesienia Służebnicy Bożej do chwały ołtarzy.

Leonia, nazywana „trudnym dzieckiem” nawet przez swoja mamę, św. Zelię Guérin-Martin, była trzecią z dziewięciorga pociech Świętych Małżonków z Alençon, z których dzieciństwo przeżyło tylko pięć córek i wszystkie zostały zakonnicami. Leonia była słabego zdrowia i bardzo przeżyła też śmierć swej siostry Helenki w wieku pięciu lat, buntując się wewnętrznie. Stała się popychadłem służącej, która ja źle traktowała, a nie wiedzieli o tym rodzice.

Gdy jej siostry jedna po drugiej wstępowały do Karmelu, ona też zapragnęła zostać zakonnicą. Po wcześniejszych nieudanych próbach ukojenie znalazła w 1899 r. u Sióstr Wizytek w Caen, gdzie żyła duchowością św. Franciszka Salezego, starając się na wzór swej siostry, św. Teresy od Dzieciątka Jezus, żyć do śmierci miłością w najmniejszych przejawach codziennego życia.

o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD

za: karmel.pl