aktualności karmelu Bractwo Szkaplerzne, Prow. Krakowska wróć

Zaproszenie na 26. Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej

16 czerwca, 2024

Drodzy Siostry i Bracia!
Drodzy Moderatorzy, Animatorzy i Członkowie Bractwa Szkaplerznego oraz wszyscy członkowie Rodziny Szkaplerznej okryci szatą naszej Matki i Królowej!

Serdecznie zapraszam Was na doroczne, już po raz 26 obchodzone, uroczyste Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej w sobotę 20 lipca 2024 r. w naszym karmelitańskim sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krakowa.

Każdego roku jest to dla nas bardzo ważne spotkanie u naszej najlepszej Matki i Królowej. Tam właśnie, na polskiej górze Karmel, zawierzamy się Matce Najświętszej od lat, wypraszamy potrzebne łaski i natchnienia dla jak najlepszej służby Kościołowi, czyli nam wszystkim. A dzisiaj w trudnym czasie kryzysu społecznego, kulturowego i moralnego jest to jak najbardziej nam potrzebne. Trzeba nam zawierzyć Bogu na wzór Maryi tak, jak przed wiekami trudności w rozwoju swego Zakonu zawierzył Jej św. Szymon Stock. Szkaplerzna interwencja Maryi ocaliła Karmel.

Rok 2024, zgodnie z propozycją papieża Franciszka, jest Rokiem Modlitwy przed Wielkim Jubileuszem Odkupienia: „Cieszę się, że rok 2024, poprzedzający wydarzenie Jubileuszowe, będzie poświęcony wielkiej «symfonii» modlitwy. Przede wszystkim, aby odnowić pragnienie przebywania w obecności Pana, słuchania Go i adorowania”. Rok Modlitwy, czyli rok poświęcony ponownemu odkryciu wielkiej wartości i absolutnej potrzeby modlitwy: modlitwy w życiu osobistym, w życiu Kościoła, modlitwy w świecie.

Modlitwa jest momentem, w którym człowiek spotyka się z Bogiem. Istotne jest, aby było to spotkanie w miłości i przyjaźni, w którym wzajemne poznanie prowadzi do miłowania i wspólnoty. Przyjaźń w rozumieniu św. Teresy od Jezusa, doktora Kościoła, jest relacją wyrażającą pełnię miłości. Dla Teresy kochać Boga i ludzi oznacza być Jego i ich przyjacielem: „Cała sprawa nie polega na tym, aby wiele rozmyślać, ale wielce miłować; i dlatego czyńcie właśnie to, co bardziej będzie was przebudzać do miłowania”. Modlić się oznacza więc być przyjaciółmi i pielęgnować przyjaźń. Jest to wzajemne uobecnianie się. Modlić się to być obecnym w miłosnej relacji przyjaźni. Tego uczy nas Maryja, Matka Pięknej Miłości.

Spotkanie tradycyjnie rozpoczniemy o godz. 9.00 modlitwą i pieśnią, o godz. 10.00 wysłuchamy konferencji duchowej. O godz. 11.00 będzie uroczysta Msza św., której przewodniczyć będzie i wygłosi homilię abp Adrian Galbas, metropolita katowicki. W dalszej części będzie agapa i wzajemne poznanie się, możliwość nabycia książek i dewocjonaliów, udziału w loterii misyjnej, możliwość przyjęcia szkaplerza św. przez tych, którzy jeszcze go nie przyjęli, adoracja Najświętszego Sakramentu, różaniec św., uroczyste błogosławieństwo i rozesłanie (ok. godz. 15.30).

Do dyspozycji pielgrzymów jest Dom Pielgrzyma z możliwością noclegu, księgarnią, nowoczesnymi multimedialnymi muzeami karmelitańskim i misyjnym, z kaplicą, salami kinową, dla dzieci i konferencyjną oraz dużą restauracją. Zapraszamy także przed łaskami słynący obraz Matki Bożej Szkaplerznej na cichą modlitwę serca.

Serdecznie zapraszam na to spotkanie Kapłanów, Osoby Konsekrowane, Wiernych Świeckich i moich Współbraci w powołaniu karmelitańskim. Do tych ostatnich zwracam się także z gorącym apelem: dołóżmy wszelkich starań, aby informacja o tym wydarzeniu dotarła do szerokiego kręgu wiernych i zorganizujmy z naszych wspólnot grupowe przyjazdy do Czernej.

Niech kolejne, już 26, czerneńskie spotkanie modlitewne, stanie się dla wszystkich jego uczestników umocnieniem i drogowskazem na powikłanych drogach doczesności. Niech nie zabraknie tego dnia nikogo w sanktuarium czerneńskim, kto nosi Maryjny szkaplerz Karmelu, kto by nie przybył tutaj choćby duchem i sercem, włączając się w jeden wielki hymn uwielbienia.

Do zobaczenia przed obliczem Tej, „która nikogo nie opuszcza, nikim nie gardzi, ni- komu nie odmawia swojej macierzyńskiej opieki”, lecz wszystkich pragnie przyodziać darem swojego szkaplerza.

 

o. Tadeusz Florek OCD,
Prowincjał Prowincji Krakowskiej

za: karmel.pl