aktualności karmelu Karmel wróć

Zmarł wybitny znawca duchowości Karmel

10 grudnia, 2019

W Gandawie w Belgii zmarł wybitny znawca św. Teresy od Dzieciątka Jezus i św. Elżbiety od Przenajświętszej Trójcy, o. Conrad de Meester, karmelita bosy. Urodzony 11 marca 1936 r. w Lochristi we Wschodniej Flandrii (Belgia), w 1955 r. złożył profesję w prowincji flamandzkiej Zakonu Karmelitów Bosych, a 21 kwietnia 1963 r. przyjął w Rzymie święcenia kapłańskie. Doktoryzował się na rzymskim „Teresianum” na podstawie rozprawy „Dynamique de la confiance. Genèse et structure de la voie d’enfance spirituelle de sainte Thérèse de Lisieux”, wydanej przez wydawnictwo Cerf w Paryżu w 1969 r. Główne myśli tej rozprawy zawarł w książce „Les Mains vides”, która została przetłumaczona na ponad 20 języków, m.in. na język polski pod tytułem „Z pustymi rękami. Posłannictwo Teresy z Lisieux” (Kraków 1990). Był krytycznym wydawcą pism św. Teresy do Dzieciątka Jezus i św. Elżbiety od Przenajświętszej Trójcy. Opracował także ich naukowe biografie, a także wydał cenny album z okazji stulecia śmierci św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Był założycielem i długoletnim redaktorem kwartalnika „Présence du Seigneur”. Napisał ponad 50 książek z duchowości i hagiografii karmelitańskiej, m.in. (oprócz już wskazanych postaci św. Teresy z Lisieux i św. Elżbiety) o św. Teresie od Jezusa, św. Edycie Stein, św. Zelii Guérin, bracie Wawrzyńcu do Zmartwychwstania).

Wielokrotnie był w Polsce, gdzie w znanych ośrodkach karmelitańskich (Karmelitański Instytut Duchowości w Krakowie, Instytut „Carmelitanum” w Poznaniu) miał prelekcje cieszące się wielkim uznaniem. Pierwszy raz przybył do nas z okazji stulecia śmierci św. Teresy od Dzieciątka Jezus i w dniach 3-4 listopada 1997 r. głosił odczyty nie tylko u karmelitów bosych, lecz także na ówczesnej Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Po polsku z jego dzieł ukazały się m.in. (niektóre z kilkoma wznowieniami): Z pustymi rękami (Kraków 1990), Teresa z Lisieux. Życie, nauka, środowisko (Kraków 1996); Elżbieta od Trójcy Świętej. Biografia (Poznań 2008); Edyta Stein i pragnienie Prawdy (Poznań 2017).

O. Konrad, wierny swemu powołaniu zakonnik i kapłan, zaangażowany do końca swoich dni, zmarł 6 grudnia 2019 r. Jego pogrzeb odbędzie się w kościele karmelitów bosych w Gandawie w uroczystość św. Jana od Krzyża, 14 grudnia br. o godz. 10.30. Requiescat in pace!

Zauważmy, że Zmarły jest kolejnym teologiem i pisarzem, przedstawicielem karmelitańskiej szkoły duchowości i wybitnym terezjanistą, którego Pan Bóg wezwał do Karmelu niebieskiego. W ostatnich latach odeszli bowiem do wieczności: w Rzymie o. Jesús Castellano Cervera, w Hiszpanii o. Tomás Alvarez, o. Federico Ruiz i o. Eulogio Pacho, a w Polsce o. Otto Filek. Podczas gdy żywimy nie tylko w Karmelu Terezjańskim wdzięczną ich pamięć, oraz otaczamy ich modlitwą, cieszymy się, że mają godnych, młodszych następców, wśród których w Polsce przoduje o. prof. dr hab. Jerzy Gogola z Krakowa.

o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD

za: karmel.pl