aktualności prowincji więcej

bł. Dorota z Mątów


18 kwietnia, 2018

Sięgnijmy po najnowszą książkę naszego wydawnictwa Flos Carmeli:

Książka, którą trzymacie Państwo w swoich dłoniach, skierowana jest do osób interesujących się historią i religią. Jest to efekt pracy badawczej, poświęconej w sposób szczególny żyjącej w XIV wieku mistyczki, której koleje losu zawiodły z rodzinnej wsi Mątowy Wielkie do Gdańska, a następnie do Kwidzyna, gdzie zmarła jako pustelnica.

Życie bł. Doroty z Mątów właściwie od najmłodszych lat poświęcone było Jezusowi Chrystusowi, którego mistyczka uważała za swojego duchowego Oblubieńca. Można powiedzieć, że niezależnie od swojego stanu – panny, żony, matki, wdowy czy rekluzy – cokolwiek czyniła, było podporządkowane Bogu. Zauważył to w swojej homilii Joseph Ratzinger, który opowiadając o trudnym życiu bł. Doroty podzielił je na trzy okresy: Dorota jako matka, Dorota jako pielgrzym i Dorota jako rekluza, co w sposób szczegółowy przedstawia również niniejsza publikacja.

Bł. Dorota z Mątów jest patronką kobiet, matek, małżeństw w potrzebie, odlewników oraz Prus i Pomorza. Znajomość faktów z jej życia, wyjątkowa w formie dobroczynność i praktykowane w średniowieczu formy pobożności oraz jakże niepowtarzalna droga duchowa wiodąca przez modlitwę do spotkania z Bogiem twarzą w twarz niewątpliwie warte są poznania.

Życie bł. Doroty z Mątów wpisało pomezańską mistyczkę do grona Matek Kościoła – kobiet, które swoimi działaniami zmieniały postrzeganie bliźnich, Kościoła, świata i relacji z Bogiem.


dr hab. Marta Kowalczyk – ur. w 1976 r. w Elblągu. Absolwentka Instytutu Kultury Chrześcijańskiej i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Prowadziła zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu. Od 2008 roku prowadzi wykłady zlecone na Wydziale Teologii UWM w Olsztynie. Jest referentem ds. nauki diecezji elbląskiej, członkiem komisji historycznej Synodu i rady duszpasterskiej diecezji elbląskiej. Jest również autorką książek dotyczących duchowości kobiet w serii Matki Kościoła oraz podręczników dotyczących terapii zajęciowej oraz wielu artykułów dotyczących historii duchowości, szeroko rozumianych chrześcijańskich tradycji i rytuałów świątecznych oraz problemów osób niepełnosprawnych, które od lat dotyczą także jej samej.