aktualności prowincji więcej

Inauguracja nowego roku akademickiego we Wrocławskim Instytucie Duchowości Karmel


październik 9, 2020

Wrocławski Instytut Duchowości Karmel zainaugurował swoją normalną działalność, idąc za nauką św. Teresy od Jezusa, naszą patronką, która w swych „tiempos recios”, żyła takim życiem jak „Pan Bóg przykazał”.

Przygotowaliśmy się dobrze duchowo do tego nowego roku, najpierw odbywając pielgrzymkę pieszą (trzecią już) IDK, tym razem z Ełku (Siostry Karmelitanki Bose) do Gietrzwałdu; a także budując relacje instytutowe podczas  koronawirusa, oraz zbierając antywirusowe zioła podczas wypraw w teren. 1 października odbyły się pierwsze wykłady w naszej sali duszpasterskiej w klasztorze z Chrystologii z ks. dr J. Froniewskim kanclerzem kurii, oraz z Mistyki sanjuanistycznej z o. dr A. Rachmajdą – frekwencja była przyzwoita.

W niedzielę 4 października odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku połączona z wręczeniem dyplomów osobom kończącym dwuletni cykl wykładowy w IDK oraz indeksów osobom zaczynającym z nami swą duchową przygodę. Uroczystościom przewodniczył, prowincjał, o. Jan P. Malicki, a kazanie o św. Teresie wygłosił o. Roman Hernoga, który jednocześnie zbierał ofiary na budowę naszego domu rekolekcyjno-formacyjnego w  Zwoli pod wezwaniem św. Teresy.

Oprócz wykładów z Chrystologii i św. Jana od Krzyża, w tym roku akademickim przewidziane są również zajęcia z historii cywilizacji europejskiej (prof. G. Strykowska), etyki (ks. prof. A. Grzeszczak), doktryny św. Teresy z Lisieux (o. K. Pawłowski ocd).

A oprócz wykładów, przypominam, że Instytut ma strukturę trzystopniową – wykłady, warsztaty i grupa modlitwy, w tym roku kontynuujemy praktyczną pracę warsztatową ale również inicjujemy grupę modlitwy terezjańskiej (GOT).

Niech dobry Bóg ma te wszystkie zamierzenia w swej opiece, Ostrobramska chroni nas przed wirusami i innymi zarazami, a nasi święci niech nas wspierają, czego i Wam życzymy!

Ps. W związku z sytuacją koronawirusa nie możemy zapewnić czy zajęcia będą odbywać się na żywo; wtedy proszę nas szukać nas na facebooku: Instytut Duchowości Karmel, oraz pod adresami internetowymi: http://www.wroclaw.karmelicibosi.pl/; https://wroclaw.carmelitanum.pl.

Antoni Rachmajda, ocd