aktualności prowincji więcej

Karmelici zagościli na Solcu


wrzesień 7, 2017

Dekretem kard. Kazimierza Nycza z dniem 26 sierpnia parafia Świętej Trójcy i sanktuarium Jezusa Nazareńskiego na Solcu zostały przekazana karmelitom bosym.

Odchodząc z parafii powierzam się Matce Bożej Częstochowskiej, Fatimskiej i Matce Bożej z Góry Karmel. Ojcowie karmelici mają wielką szansę ożywić to miejsce, chociażby dlatego, że będzie ich więcej – mówił podczas południowej Mszy św. dotychczasowy proboszcz parafii Świętej Trójcy ks. kanonik dr Mirosław Nowak, a wierni burzą oklasków podziękowali mu za posługę.

Na znak przekazania władzy ks. Nowak oddał klucze do kościoła i stułę uczestniczącemu w Eucharystii dziekanowi dekanatu śródmiejskiego ks. prałatowi Tadeuszowi Sowie. – Ksiądz kardynał podjął odważną i historyczną decyzję. Mając na względzie prośbę o. Malickiego na podstawie odpowiednich kanonów mianował o. Olszewskiego nowym proboszczem. Tutaj trynitarze przeżyli trudny moment. Ukazem carskim w ramach kasaty klasztorów po powstaniu styczniowym musieli stąd odejść. Pozostał tylko jeden zakonnik. Sam kościół został zburzony podczas II wojny światowej. Ks. prof. Andrzej Przekaziński spowodował, że przywrócono tu ład i porządek, a miejsce to stało się znaczącym na mapie wiary i kultury stolicy. Także tutaj powstało Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Ks. Andrzej jest dziś z nami i tu pozostanie – mówił dziekan, a zaraz potem przekazał klucze do świątyni i stułę o. Jackowi Olszewskiemu OCD.

– Nie czuję się skałą w przekazywaniu wiary, jeśli nie będzie szło za tym wyznanie wiary, nie wiedzy z mojej strony. Jeśli nie zobaczycie mnie modlącego się dużo i często przed ołtarzem, to na nic moja posługa w kancelarii – mówił w homilii nowo mianowany proboszcz. Nawiązał również do nauki Sokratesa: „Lepiej jest doznać niesprawiedliwości niż uczynić ją drugiemu” i wskazał, że już ten grecki filozof starożytny myślał w sposób ewangeliczny.

Po uroczystym wyznaniu wiary o. Olszewski złożył przyrzeczenia zobowiązań na dalsza posługę. Obiecał m.in. ze starannością i wiernością wykonywać obowiązki duszpasterskie oraz zachowywać z chrześcijańskim nakazem, to co ogłaszają pasterze.

Ze względu na prowadzone w parafii duszpasterstwo osób mówiących w języku hiszpańskim część uroczystości odbyła się również po hiszpańsku.

Wprowadzenie nowego proboszcza odbyło się w obecności prowincjała Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych o. Jana Piotra Malickiego.

Wraz z o. Olszewskim posługę na Solcu rozpoczęło trzech innych zakonników. Przełożonym domu zakonnego, a jednocześnie wikariuszem parafii mianowany został o.Tobiasz Zarzecki OCD.

W przyszłości w sanktuarium będzie organizowane kierownictwo duchowe, a pracy parafialnej zostanie nadany rys duchowości karmelitańskiej.

za: gosc.pl