aktualności prowincji więcej

Zgromadzenie Konferencji Prowincjałów Europy


3 czerwca, 2024

W dniach 27-31 maja w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego w Czernej w Polsce odbyło się doroczne spotkanie Konferencji Prowincjałów Europejskich Zakonu Karmelitów Bosych. Odbywa się ono zazwyczaj raz w roku, w którym nie ma kapituły generalnej, albo Definitorium nadzwyczajnego. Po raz pierwszy odbyło się ono w Polsce. Na spotkanie przyjechało dwudziestu pięciu przełożonych ze wszystkich prowincji, semiprowincji, komisariatów i delegatur Starego Kontynentu. W imieniu Ojca Generała wzięło udział dwóch Definitorów Generalnych odpowiedzialnych za region Europy: Ojciec Christophe-Marie Baudouin i Ojciec Roberto-Maria Pirastu.

„Duszpasterstwo Młodzieży i Animacja powołań” – pod takim tytułem odbyła się to spotkanie, w której wziął o. Maurizio Botta ze Zgromadzenia Filipinów z Włoch. Przedstawił On swoje doświadczenia pracy z dziećmi i młodzieżą. Później podczas kilku sesji omawiano duszpasterstwo młodzieży i promocję powołaniową w różnych okręgach.
Podczas spotkania dyskutowano także na temat zmian w strukturach Zakonu zaproponowanych przez ostatnie nadzwyczajne Definitorium.
Z kolei przełożeni prowincjalni rozmawiali o drugim nowicjacie w Hiszpanii i kolejnym spotkaniu studentów europejskich w Lisieux.
Prowincjałowie mieli także okazję odbyć dwie pielgrzymki. Jedną na Jasną Górę, po której spotkali się z Karmelitankami Bosymi z Częstochowy i Charkowa, a drugą do Krakowa, aby nawiedzić Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Św. Jana Pawła II.