aktualności prowincji więcej

Najnowszy numer “Pod płaszczem Maryi”


styczeń 11, 2021

Wchodzimy w nowy rok, a wraz z nim pojawia trochę zmian. Obecny numer jest inny niż dotychczasowe. Znajdziemy w nim przede wszystkim dwa obszerne materiały formacyjne. Pierwszy to kontynuacja zeszłorocznego cyklu pt. Św. Teresa uczy nas żyć modlitwą „Ojcze nasz”, w którym powoli zbliżamy się już do końca Modlitwy Pańskiej. W tym numerze nasza święta, komentując wezwanie „Nie wódź nas na pokuszenie”, przybliża nas do zagadnień miłości i bojaźni Bożej. Drugi tekst formacyjny to początek nowego cyklu pt. Wieniec cnót, w którym chcemy zaprosić Was, drodzy Czytelnicy, do podążania przez najbliższy rok drogą cnót naszej Matki. Tytuł cyklu nawiązuje do karmelitańskich rozważań z przełomu XVI i XVII wieku zatytułowanych Koronka cnót Bogarodzicy Dziewicy Maryi i rozważane przez nas cnoty Maryi są zaczerpnięte właśnie z tego dziełka. W trzecim artykule o. Stanisław Plewa kontynuuje refleksję na temat modlitwy Maryi na podstawie wydarzeń w Kanie i pod Krzyżem. Życzymy owocnej lektury!

I jeszcze jedna rzecz. Postanowiliśmy przedrukować również w nowej – uzupełnionej – formie litanię do Matki Bożej, zwaną „loretańską”. Jak może już wiemy, papież Franciszek we wspomnienie Niepokalanego Serca NMP (2020 roku), wprowadził do niej trzy nowe wezwania: Matko miłosierdzia, Matko nadziei oraz Pociecho migrantów. Zamieszczony tekst można wyciąć i umieścić w modlitewniku, a przede wszystkim często odmawiać, uciekając się do Matki Bożej i wzywając Ją w rozlicznych tytułach, do czego zaprasza nas Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w liście z 20 czerwca 2020: „Niezliczone są tytuły i wezwania, które pobożność chrześcijańska w ciągu dziejów zastrzegła dla Dziewicy Maryi, która jest uprzywilejowaną i pewną drogą do spotkania z Chrystusem. Również w dzisiejszych czasach, naznaczonych niepewnością i zagubieniem, lub Boży wyczuwa potrzebę pobożnego, pełnego miłości i nadziei zwrócenia się ku Niej”. Obyśmy nigdy nie zaprzestali uciekać się do naszej Matki!

o. Józef Tracz OCD

W numerze:

  • O. Stanisław Plewa kontynuuje refleksję na temat Modlitwy Maryi na podstawie wydarzeń w Kanie i pod Krzyżem.
  • W dziale formacyjnym w dalszym ciągu będziemy zgłębiać wraz ze św. Teresą od Jezusa Jak żyć modlitwą “Ojcze nasz”, tym razem w wezwaniu „Nie wódź nas na pokuszenie”.
  • Rozpoczynamy również nowy cykl formacyjny – Wieniec cnót, który nawiązuje do karmelitańskich rozważań z przełomu XVI i XVII wieku zatytułowanych Koronka cnót Bogarodzicy Dziewicy Maryi, w nim podejmiemy refleksję nad cnotami Maryi.
  • Zamieszczamy tekst Litanii loretańskiej uaktualniony o nowe wezwania – Matko miłosierdzia, Matko nadziei oraz Pociecho migrantów

Szukajcie w naszych klasztorach, na stronie wydawnictwa Flos Carmeli i w zaprzyjaźnionych parafiach.


Kwartalnik „Pod płaszczem Maryi”
pismo formacyjne noszących szkaplerz karmelitański

Pismo do nabycia przy naszych klasztorach, na stronie Wydawnictwa Flos Carmeli oraz w prenumeracie.
Prenumeratę zamawia się poprzez dokonanie wpłaty na poniższe konto:

WARSZAWSKA PROWINCJA KARMELITÓW BOSYCH
ul. Racławicka 31, 02-601 Warszawa
nr konta: 30 1600 1462 1848 8772 2000 0035
z dopiskiem: Prenumerata PPM

Wszelkich dodatkowych informacji udzielamy pod adresem: ppm@karmelicibosi.pl


Archiwalne numery można pobrać bezpłatnie z naszej strony. Zachęcamy do lektury!