aktualności prowincji więcej

Nowości naszego wydawnictwa Flos Carmeli


12 marca, 2018

Zachęcamy do zapoznania się z nowościami wydawnictwa Flos Carmeli:

Polecamy też książki o św. Józefie, a szczególnie:


Z wprowadzenia

Nie jest to zwykła książka. Mianem „zwykłej” obdarzam np. kryminał czy sprawozdanie o nabywaniu akcji. Siadam, żeby poczytać o kupnie akcji, ponieważ chcę się nauczyć bardziej efektywnego planowania finansowego. Chcę zdobyć informacje, by móc sobie z tym poradzić. Dzięki informacjom zawartym w takiej sprawozdawczej książce mam nadzieję sprostać wyzwaniom ekonomii.

Droga do prawdy nie odpowiada na takie potrzeby doinformowania. Nie została napisana po to, bym to ja miał zmieniać rzeczy i sprawy, ale jest odpowiedzią na moją potrzebę, abym to ja samjako człowiek się zmieniał. Droga do prawdy należy do tego rodzaju narracji, które zwykło się określać mianem czytania duchowego albo lectio divina. Czytanie to dotyczy przede wszystkim Pisma Świętego. Podczas czytania informacyjnego szukamy pytań i odpowiedzi. Odnajdujemy je w formalnych analizach. Chcemy prześledzić wszelkie możliwe warianty danego problemu, aby dojść do racjonalnego zrozumienia. Tymczasem podczas czytania duchowego chodzi o to, żeby po prostu czytać, zadziwić się, zdumieć i żeby nastąpiła przemiana naszego rozumowania w obliczu żywego Boga, który bezustannie wychodzi nam na spotkanie. Tutaj nie doszukujemy się mnóstwa danych, aby móc dokonać krytycznego porównania. Inicjatywę zrozumienia pozostawiamy Bogu i to Jego Duchowi pozwalamy dotykać najgłębszych władz naszej duszy, naszego serca, gdzie biorą swój początek rozum, wola i myśl.

Hans Johansson

Wykładowca w Szkole Misyjnej w Örebro


Stoimy wobec dzieła o ogromnym potencjale teologicznym: w dialogu z historią, kulturą i ludową pobożnością, w sposób głęboki, a zarazem i piękny. Eksploruje całe bogactwo i piękno fatimskiego orędzia w jego wymiarach teologicznym, duchowym i duszpasterskim, wskazując na fakt, iż przesłanie to nie jest rzeczywistością skończoną i zamkniętą, lecz otwartą i aktualną. Dlatego, jako teolog, nie waham się twierdzić, iż mamy do czynienia z najlepszym monograficznym dziełem na temat Fatimy, jakie do tej pory powstało.

Zostało ono napisane nie tylko z racjonalnością nauki teologicznej, lecz również z barwnością płynącą z wierzącego serca, dotkniętego mistyką przesłania. „Przygoda stała się niespodzianką” jak to określił sam autor. Lektura książki zaprasza do rozkoszowania się jej treściami.

Gdy przeczytałem ją po raz pierwszy, pozostałem z wrażeniem, iż dotyczy ona hymnu do miłosiernej Miłości Boga rozświetlającej matczyną twarz Maryi, jej Niepokalane Serce oraz czułość młodych widzących i wysłanników, pastuszków z Fatimy!

António Marto, biskup Leirii-Fatimy


Posłuchaj fragmentu (mp3)