aktualności prowincji więcej

O. Jacek Olszewski proboszczem Warszawa – Solec


czerwiec 20, 2017

Nowo mianowani proboszczowie złożyli wyznanie wiary i przysięgę oraz podpisali stosowne dokumenty podczas uroczystości 19 czerwca w kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Wszystko, co chciałbym wam dzisiaj powiedzieć, zawiera to powiedzenie, że „nie wy otrzymujecie parafie, tylko parafie otrzymują was” – podkreślił metropolita warszawski powierzając urząd proboszcza wybranym kapłanom. „Parafianie otrzymują was – księży, którzy przez kolejne lata będą prowadzić tę cząstkę ludu Bożego po drogach zbawienia: drogą sakramentów, głoszenia słowa Bożego i posługi miłości” – dodał.

Nowych proboszczów kard. Nycz zachęcał, aby służyli parafii w sposób integralny tzn. aby sprawy duszpasterskie były dla nich „pierwsze i najważniejsze”, a jednocześnie nie zaniedbywali spraw gospodarczych.

Księżom, którzy po raz pierwszy zostają proboszczami poradził, by nie wprowadzali zmian „od pierwszej niedzieli”, ale by przez pierwszy rok w notesie zapisywali sobie „co im się nie podoba, co by zmienili, co jest nie tak, jak sobie wyobrażali”.  To jest potrzebne z dwóch powodów – tłumaczył metropolita warszawski: żeby nabrać dystansu do tego oglądu, który się ma oraz żeby zbyt łatwo nie krytykować poprzedników. Po roku możecie spokojnie podejść do zmiany” – dodał.  Zaznaczył też, że są sprawy, które wymagają interwencji od zaraz.  „Jeżeli was zdenerwuje, że nie ma grup w parafii, zwłaszcza grup dla młodych małżeństw czy grup dla starszej młodzieży – to należy zmieniać od razu i zakładać takie grupy” – zaznaczył kard. Nycz.

Nowością wśród tegorocznych zmian w Archidiecezji Warszawskiej jest przekazanie z dniem 26 sierpnia parafii Świętej Trójcy na Solcu oo. karmelitom bosym. „To było duże moralne zobowiązanie archidiecezji warszawskiej, która po kasacie zakonu przejęła po karmelitach bosych kościół seminaryjny (obecnie jest to konkatedra)  wraz z budynkiem seminarium duchownego przy Krakowskim Przedmieściu, który był klasztorem” – stwierdził metropolita warszawski wyrażając radość, że „ta historyczna sprawa została zwieńczona”, a – jak się wyraził „zyska na tym parafia”. Będzie więcej kapłanów: proboszcz, wikariusze, kapelan szpitala, poza tym zakonnicy wniosą także duchowość karmelitańską. Służyć też będą jako spowiednicy – zapowiedział kard. Nycz.

za: archwwa.pl