aktualności prowincji więcej

“Pokusa odkładania na później – audycja dla małżonków i rodziców” z udziałem o. Jarosława Górki OCD oraz p.Iwony Niedbalskiej


lipiec 11, 2020

W miniony wtorek, 7 lipca, miała miejsce w Radiu Maryja audycja dla małżonków i rodziców pt. Pokusa odkładania na później. Gościli w niej (wirtualnie) o. Jarosław Górka OCD, proboszcz naszej parafii w Gorzędzieju oraz p. Iwona Niedbalska, lekarz pediatra, doradca życia rodzinnego.

Oto kilka myśli z tej audycji:

Dotyka nas nieraz pokusa odkładania czegoś dobrego na później: zrobię coś dobrego, ale “od jutra” albo “po wakacjach”. Przeciwwagą takiej pokusy jest natchnienie, inspiracja Boża. Te inspiracje pochodzą od Ducha Świętego.

Św. Paweł mówi: “Dzisiaj jeśli głos jego usłyszycie nie zatwardzajcie serc waszych”. Pan Bóg przychodzi do człowieka dzisiaj, daje poruszenia Ducha Świętego. Te głosy są zewnętrzne i wewnętrzne, także poprzez słowa Pisma Świętego. Mówimy: “zrobię to kiedy będą miał lepsze warunki, więcej pieniędzy”. A św. Paweł mówi: “dzisiaj jest dzień zbawienia”. To znaczy dzisiaj jest dzień na czynienie dobra.

Myśląc o Bożym miłosierdziu czasami odwlekamy wykonanie jakiegoś zadania, bo “Pan Bóg nam przebaczy”. Także z psychologicznego punktu jest taki mechanizm widzenia i pojawia się dobrowolne zwlekanie z zamierzonych działać pomimo pogorszenia sytuacji wskutek opóźniania. Najpierw pojawia się ulga: nie muszę wykonywać tego zadania, sprzyja złudzenie, że jutro będą lepsze warunki. A jednocześnie takie działanie wywołuje w nas stres.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji online, która jest dostępna na stronie Radia Maryja.