aktualności prowincji więcej

Przekazanie parafii św. Pankracego w Rzymie


26 września, 2022

Przekazanie Parafii Św. Pankracego w Rzymie po 25 latach posługi

Przekazanie parafii św. Pankracego w Rzymie poprzedził sobotni koncert w naszej bazylice zatytułowany „Bądźmy świadkami Chrystusa” w wykonaniu Warszawskiego Chóru Archikatedralnego. Koncert odbył się z okazji 40-lecia Fundacji Jana Pawła II. Wśród zaproszonych gości był m.in. ks. Kardynał Stanisław Dziwisz. Natomiast partie solowe śpiewali Ewa Biegas (mezzo-sopran) i o. Rafał Kobyliński SJ (tenor). Ten wspaniały koncert na chwałę Bożą był też opatrznościowo swojego rodzaju piękną laurką dla wszystkich naszych ojców, którzy pracowali posługując wiernym w parafii św. Pankracego. Bazylika była kompletnie wypełniona słuchaczami muzyki poważnej.

Natomiast uroczyste dziękczynienie za 25 lat posługi w parafii św. Pankracego w Rzymie i przekazanie parafii miało miejsce następnego dnia w niedzielę 25 września 2022 r. na mszy św. o 10:30, której przewodniczył Prowincjał o. Jan Piotr Malicki, a homilię wygłosił Prowincjał Italia Centrale o. Gabriele Morra. We mszy św. uczestniczyli ustępujący proboszcz i wikarzy: o. Arkadiusz Stawski, o. Waldemar Barwiński i o. Gabriel Wójcicki; jak i nowy proboszcz i wikarzy: o. Angelo Campana, o Saverio Cannistra i o. Enrique Castro. Na dodatek koncelebrowali o. Jakub Kamiński, Rektor Terezjanum o. Albert Wach, Relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o. Szczepan Praśkiewicz, przełożony Seminarium Misionum o. Johannes Gorantla, o. Elizeusz Bagiński bibliotekarz z Terezjanum. Z Domu generalnego przybył o. Grzegorz Firszt.

Praktycznie w tym dniu nastąpiło przekazanie parafii św. Pankracego Prowincji Italia Centrale. Po tej dziękczynnej mszy św. wszyscy zostali zaproszeni na obiad w parafialnym oratorium. Były oficjalne podziękowania i łzy rozstania…

Dziękowaliśmy Panu Bogu za tę jubileuszową, 25-letnią posługę naszej Prowincji, bo przejęliśmy parafię od Prowincji Rzymskiej w 1997 r. W ten sposób historia zatoczyła swoje koło.

W tym czasie posługę proboszczów i wikarych w parafii pełnili począwszy od śp. o. Terezjusza, następnie o. Karol, o. Jacek, o. Jan, o. Grzegorz, o. Ernest, o. Kamil, o. Jarek, o. Arkadiusz, o. Waldemar i o. Gabriel. Dodatkowo niektórzy ojcowie i to nie tylko z naszej Prowincji pomagali w parafii jednocześnie studiując na różnych uczelniach w Rzymie. Wielu współbraci miało też okazję skorzystać w lecie z kursu języka włoskiego.

W okresie naszego pobytu Bazylika św. Pankracego została całkowicie odnowiona i przywrócono jej pełny blask. Również katakumby zostały starannie zabezpieczone i udostępnione do zwiedzania. Wielu parafian otrzymało sakramenty święte dzięki duszpasterskiej posłudze naszych ojców. Trzeba przyznać, że parafia jest bardzo aktywna prowadząc różnego rodzaju grupy duszpasterskie.

Nowy proboszcz o. Angelo przychodzi codziennie do parafii już od kilku miesięcy, aby zapoznać się z wszystkim polami parafialnego zaangażowania. Jego wikarymi będą o. Saverio Cannistra (były NO Generał) oraz o. Enrique (były Delegat Generalny w Izraelu). Oficjalny początek posługi nowego proboszcza odbędzie się na mszy św. 9 października br.

o. Jan M, OCD