aktualności prowincji więcej

Relacja z Kapituły Prowincjalnej – siódmy dzień Kapituły


16 maja, 2023

Wtorek – 16 maja 2023

Modlitwą brewiarzową, Eucharystią oraz modlitwą myślną rozpoczęliśmy ostatni, pełny dzień obrad naszej XI Kapituły Prowincjalnej. Mszy świętej przewodniczył drugi radny prowincjalny, o. Marian Stankiewicz.

Ponieważ dzisiaj obchodzimy w Polsce uroczystość św. Andrzeja Boboli o. Marian całą homilię poświęcił właśnie temu wielkiemu Patronowi Jedności. Był on człowiekiem indywidualistą i wrażliwcem, niespokojny i niepokorny, harda dusza. Poddawał się tylko wyższemu sobie. Trudny materiał do formacji. Bóg mocno w nim pracował, a Andrzej odpowiadał z oporem, ale jak już, to całym sobą, z gorliwością. Podjął się trudnego zadania niesienia Ewangelii ludziom żyjącym na obrzeżach Kościoła i był gotów oddać swe życie za Chrystusa i za braci, których dla Niego pozyskiwał. Nie posiadał praktycznie żadnej realnej władzy, by kimkolwiek i czymkolwiek rozporządzać, a jednak potrafił zawładnąć duszami ludzkimi; stał się duszochwatem. Łagodził napięcia, potrafił cierpliwie czekać, nakłaniać bez przynaglania. Ostatecznie oddał swe życie za to, by przemoc w żadnej postaci nie wygrały z dialogiem, nienawiść z miłością, a zniewolenie z wolnością. Narzędziem walki, jakim dysponował i które jako jedyne stosował, było Słowo Boże i jego świadectwo osobiste trwania przy Bogu, zjednoczenia z Bogiem w miłości, pragnienie dobra dla drugiego człowieka.

My dzisiaj ośmielamy się prosić tego Patrona Jedności o wstawiennictwo w naszych bolączkach, rozterkach duszpasterskich, by towarzyszył naszemu dialogowi, by pomógł nam ten dialog prowadzić tak, aby służył pokojowemu współistnieniu w naszych wspólnotach, w różnorodności osób, spojrzeń i opinii… Męczeńska śmierć Andrzeja woła o jedność, jest przestrogą, do czego prowadzi brak dialogu, wzajemne oskarżanie się, przedkładanie partykularnych interesów ponad interesy Bożego Królestwa.

Do sesji przedpołudniowej wprowadził Ojciec Prowincjał cytując fragment z zakończenia Deklaracji o charyzmacie karmelitańsko-terezjańskim, która jest przedmiotem rozważań i refleksji na tejże sesji Kapituły Prowincjalnej. Ostatecznym celem Deklaracji o charyzmacie karmelitańsko-terezjańskim jest nie tylko przeformułowanie zasadniczych elementów naszej tożsamości w świetle historycznego kontekstu, w którym żyjemy, ale także inicjowanie ścieżek, które pozwolą nam przejść od teorii do doświadczenia, od słów do czynów. Każdy okręg Zakonu, jak również każda wspólnota i poszczególny zakonnik, podejmą modlitwę i refleksję, a następnie konkretne kroki, by wcielić w życie literę i ducha niniejszego dokumentu, tak, abyśmy w dzisiejszym świecie pomogli sobie nawzajem żyć jako karmelici bosi. Kapituły prowincjalne będą najbardziej odpowiednim miejscem do oceny i przełożenia na konkretne decyzje wszystkich sugestii i propozycji powstałych po lekturze i medytacji Deklaracji.

Odbyła się refleksja i dyskusja na temat asymilacji Deklaracji o charyzmacie karmelitańskim we wspólnotach naszej Prowincji w oparciu o trzy główne bloki tematyczne tejże Deklaracji: modlitwa (moderator: o. Prowincjał Łukasz Kansy); wspólnota (moderator: o. Sergiusz Niziński); misja i apostolat (moderator: o. Jan Malicki).

Na popołudniową sesję zaproszone zostały przedstawicielki naszych Sióstr Karmelitanek Bosych. Przybyły obie Matki Przewodniczące Federacji istniejących w naszej Prowincji: M. Agnieszka od Niepokalanej Matki Wielkiego Zawierzenia (Federacja św. Józefa) i M. Maria Jadwiga od Chrystusa Króla (Federacja Niepokalanego Serca Maryi). Siostry podzieliły się z Kapitułą aktualną sytuację obydwu Federacji, omówiły niektóre problemy i trudności oraz przedstawiły konkretne formy współpracy pomiędzy Braćmi i Siostrami Karmelitankami Bosymi na forum Federacji.

Dzień zakończony został modlitwami brewiarzowymi oraz uroczystą agapą w wirydarzu klasztoru poznańskiego.

Opracował:
o. Grzegorz Andrzej Malec OCD