aktualności prowincji więcej

Relacja ze ślubów zakonnych w Poznaniu


14 października, 2023

Dziś, w przeddzień uroczystości Naszej Świętej Matki Teresy od Jezusa, na Mszy św. o godzinie 11.30 swoje śluby wieczyste złożyli nasi trzej współbracia:

Br. Piotr J. od przebitych Serc Jezusa i Maryi OCD (Mikołajczyk)

Br. Paweł od Niepokalanego Serca Maryi OCD (Żuk)

Br. Bartosz od Krzyża OCD (Dalaszyński)

Bracia Piotr i Paweł przeszli cały cykl formacji w naszej Prowincji, br. Bartosz, od kilku lat studiował na zakonnej uczelni Teresianum w Rzymie.

Mszy świętej i ceremonii ślubów przewodniczył Prowincjał o. Łukasz Kansy. W uroczystości oprócz wspólnoty poznańskiej brali udział również bracia z innych wspólnot: z Warszawy: o. Wojciech Ciak, o. Jakub Kamiński; z Zamartego: o. Zbigniew Kolka, o. Józef Tracz; ze Zwoli: o. Grzegorz Góra; nasz kleryk br. Andrzej Lutski studiujący w Krakowie; z Gorzędzieja: o. Marian Stankiewicz; z Drzewiny: o. Waldemar Barwiński, o. Krzysztof Jarosz; z Litwy: br. Arunas Juodinis; z Sopotu: o. Tobiasz Zarzecki, z Wrocławia: o. Krzysztof Piskorz. Gościliśmy również brata z Prowincji Krakowskiej: nowicjusza Marka. Bracia profesi zaprosili na uroczystość swych znajomych księży: br. Piotr swego księdza Proboszcza, ks. Michała Tomiaka z parafii św. Rocha w Poznaniu, ks. Jana Hadalskiego; br. Paweł o. Pawła Kail SDB z Wrocławia. W naszym kościele pojawiła się liczna rodzina braci, przyjaciele i przedstawiciele parafii.

o. Prowincjał, wygłaszając kazanie mówił by słuchać w życiu Słowa Bożego, wypełniać je, gdyż w ten sposób człowiek staje się w życiu szczęśliwym. Ważne jest również w życiu zakonnym, by podążać prostą drogą, gdyż ta jest najkrótsza i najszybsza, a nie iść za ofertami świata.

Liturgię uświetniał duchowo śpiew. Mianowicie Litanie do Wszystkich Świętych śpiewał br. Diakon Henryk – franciszkanin, natomiast śpiewom liturgicznym przewodziła schola naszego Sanktuarium o nazwie „Silentium”.

Na zakończenie Mszy św. br. Bartosz, dziękując w imieniu swych współbraci formatorom, rodzicom i wszystkim uczestnikom, przywołał słowa św. Teresy z jej dzieciństwa, kiedy to rozważając prawdę o życiu wiecznym, powtarzała słowa: na zawsze, na zawsze... Bracia również na zawsze złożyli śluby Chrystusowi.

Po zakończeniu Mszy św. zebrani kapłani i bracia udali się na wirydarz klasztorny, pod figurę św. Józefa, i razem z wieczystymi już profesami zrobili wspólne zdjęcie. Klasztor poznański obiad i poczęstunek przygotował w specjalnie przygotowanym na tę uroczystość namiocie w ogrodach Karmelu.

W międzyczasie o godz.15:00 wszyscy przybyli karmelici prowincji warszawskiej spotkali się w refektarzu dla uczczenia imienin o. Prowincjała (przeniesionych na ten dzisiejszy dzień). W imieniu wszystkich braci prowincji o. Wojciech Ciak, I radny złożył o. Łukaszowi życzenia m.in. aby pomagał nam podążać we właściwym kierunku. Otrzymał prezent – książkę „Studnia Eliasza”. Następnie wypiliśmy toast i zjedliśmy tort imieninowy z ciekawym dosyć zdjęciem i ewangelicznym przesłaniem.

Po dzisiejszym dniu intensywnie przepełnionym radością przygotowujemy się na jutro, gdyż bracia Piotr, Paweł i Bartosz, mają przyjąć święcenia diakonatu o 13:00, z rąk bp. Jana Glapiaka. Zapraszamy!

o. Aleksander Szczukiecki OCD