aktualności prowincji więcej

Śluby wieczyste o. Krzysztofa od Jezusa w Warszawie na Solcu


listopad 30, 2020

Po czterech latach formacji w naszym Zakonie o. Krzysztof od Jezusa (Jarosz) złożył śluby wieczyste w swojej rodzinnej parafii na Solcu w Warszawie pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej (prowadzonej od trzech lat przez zakonników naszej Prowincji). Uroczystość miała miejsce 28 listopada, a więc w 452 rocznicę reformy naszej męskiej gałęzi Karmelu. Ze względu na obostrzenia sanitarne nie można było zaprosić wielu gości, ale z tego punktu widzenia kościół był pełen.

Mszy świętej przewodniczył ks. Biskup Michał Janocha, który od ponad 30 lat dobrze zna się z o. Krzysztofem. Natomiast ceremonii ślubów przewodniczył Prowincjał o. Jan Piotr Malicki. Przybyli nasi bracia z Drzewiny z o. Piotrem Bajgerem na czele, który był wyświęcony na kapłana razem z o. Krzysztofem w 1995 r. w Archidiecezji Warszawskiej. Z Gorzędzieja przyjechali o. Marian, o. Jarosław i brat Tomasz, z Poznania o. Kamil, diakon Bogusław i kleryk Piotr. Obecni byli także nasi współbracia z obu warszawskich wspólnot karmelitańskich. W naszym kościele na Solcu pojawiła się liczna rodzina o. Krzysztofa, przyjaciele i przedstawiciele parafii. W czasie homilii o. Prowincjał poruszył niektóre aspekty powołania o. Krzysztofa w Karmelu: Twoja profesja wieczysta idealnie wpisuje się dziś w tę naszą reformę, bo nie inaczej odczytujemy Twoje późniejsze powołanie do naszego Zakonu, pełne ideałów, świeżości, radykalizmu, jako głębokie odnowienie czy przemienienie Twojego życia; nastawione całkowicie na poszukiwanie mistycznego zjednoczenia się z Bogiem mające nieustanie nas odnawiać (…).

Dlatego, aby to życie duchowe w Karmelu było bardziej owocne to nie „ty sam” chcesz je realizować, choć główna odpowiedzialność i gorliwość jest po Twojej stronie, ale chcesz to robić wraz z Maryją Dziewicą…”. Królową Karmelu która nam specjalnie towarzyszy. Bo przecież jesteśmy dla niej, w jej poświęconym Zakonie, mamy też i nasze karmelitańskie „cały Twój” „totus tuus” przez szkaplerz (…).

Liczymy też na Twoją nowość życia w Karmelu, na twórcze zaangażowanie, bo Twoje powołanie jako doktora filozofii przesiąkniętego duchowością Karmelu przypomina nam powołanie św. Rafała Kalinowskiego, który w wieku 47 lat został kapłanem, czy św. Edyty Stein, która w wieku 47 złożyła śluby wieczyste. Tak jak oni wydali wielkie owoce i przyczynili się do świętości Kościoła, podobnie liczymy na Twoje powołanie mające odnawiać Karmel w myśl św. Teresy od Jezusa….

Po mszy św. o. Krzysztof dziękując wszystkim uczestnikom za przybycie i modlitwę powiedział o wpływie niektórych świętych Karmelu na jego powołanie. Na zakończenie ks. Biskup udzielił uroczystego błogosławieństwa, a współbracia otoczyli o. Krzysztofa od Jezusa i zrobili wspólne zdjęcie. Pandemia koronawirusa nie pozwoliła na zaproszenie rodziny i innych uczestników na wspólny obiad oprócz braci z „nowej rodziny” o. Krzysztofa. Warto dodać, że wspólnota z Solca dołożyła wszelkich starań, aby śluby wieczyste naszego o. Krzysztofa tak w kościele jak i przy stole miały swój uroczysty charakter.

o. Jan M, ocd