aktualności prowincji więcej

Spotkanie Młodych Ojców A.D. 2022


1 listopada, 2022

W dniach 24 – 28 października, w naszym klasztorze w Zwoli, odbyło się formacyjno-braterskie spotkanie Ojców – do 10 lat kapłaństwa – naszej prowincji. Tematem tegorocznego spotkania był Sakrament Spowiedzi Świętej. Konferencje oraz warsztaty poprowadził br. Adam Gęstwa OFM Cap; dyrektor kapucyńskiej szkoły dla spowiedników. Brat Adam odnowił w nas świadomość celebracji Sakramentu Spowiedzi, która zaczyna się już w sercu kapłana. Zwrócił także uwagę na akt wiary kapłana, który konieczny jest do owocnego sprawowania posługi tego sakramentu miłosierdzia. Omówiliśmy trudy i problemy polskiego konfesjonału, otrzymaliśmy wiele przestróg oraz podpowiedzi dla właściwego i odpowiedzialnego przeżywania posługi w konfesjonale. Pochyliliśmy się również nad wybranymi przypadkami, które domagają się szczególnego rozeznania i delikatności, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, które przynoszą coraz trudniejsze wyzwania w konfesjonale. Na koniec Brat Adam podzielił się swoim doświadczeniem i wiedzą na temat bardzo pięknego acz delikatnego posługiwania, jakim jest kierownictwo duchowe. Spotkanie z Bratem Adamem oraz wzajemne dzielenie się kapłańskim doświadczeniem, z zakresu spowiedzi było niewątpliwie dla nas wszystkich bardzo ubogacające oraz potrzebne. Spotkania i rozmowy nasze były przeżywane z pełną świadomością konieczności zachowania tajemnicy spowiedzi oraz delikatności omawianych przez nas tematów. Mamy nadzieje, że tegoroczne spotkanie zaowocuje w naszej posłudze w Sakramencie Pokuty i Pojednania.

Nie zabrakło również czasu i przestrzeni na braterską rekreację. A w ramach niej odbyła się przejażdżka grodziską koleją drezynową, która dostarczyła nam wiele radości oraz pozwoliła się konkretnie zmęczyć. Następnie, udaliśmy się na leśny spacer karmiąc się jesiennymi kolorami, zaś na koniec urządziliśmy wraz ze wspólnotą Ojców i Braci ze Zwoli ognisko w wigwamie lokalnego nadleśnictwa.

Wyjechaliśmy do naszych wspólnot będąc wdzięczni za dar braterskiego spotkania oraz za wielką gościnność, jaką nam okazała wspólnota Ojców i Braci z klasztoru ze Zwoli.

Młodzi Ojcowie Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych