aktualności prowincji więcej

Św. Tereska i Św. Jan od Krzyża razem w Salonie Świętych (na Solcu w Warszawie)


9 grudnia, 2023

Zapraszamy do Salonu Świętych 17.12 na godzinę 19.00, jak zwykle na Solec 61 w klasztorze Karmelitów Bosych w Warszawie.

Ten wieczór z racji uroczystości św. Jana od Krzyża, przeżywanej 14 grudnia, pragniemy poświecić Jemu i jego najwierniejszej Uczennicy św. Teresie od Dzieciątka Jezus

Pragniemy podkreślić, że św. Teresę od Dzieciątka Jezus od Najświętszego Oblicza można nazwać córką duchową św. Jana od Krzyża. I to nie tylko dlatego, że jako karmelitanka żyła wiernie duchowością swojej rodziny zakonnej, której jednym z reformatorów był św. Jan. Św. Teresa też w bardzo osobisty sposób zgłębiła to, co było dla niej dostępne z pism Świętego i wielokrotnie w tym, co sama pisała odwoływała się do znanych sobie fragmentów, znajdując w nich światła, wskazówki na drodze oraz potwierdzenia własnych intuicji i doświadczeń. Nie było to przy tym żadne kopiowanie czy naśladownictwo. Św. Teresa kroczyła własną drogą duchową, na której św. Jan jej towarzyszył radą i wsparciem.

W ten niedzielny wieczór jesteśmy gorąco zaproszeni do wsłuchania się w pewien dialog św. Teresy i św. Jana utkany z ich własnych słów, dialog w którym nicią przewodnią jest miłość Boga, nieustanne życie w Jego obecności i dążenie do spotkania z Nim twarzą w twarz.

Głosu naszym Świętym użyczą Paweł i Ilona Janyst, a oprawa muzyczna będzie dziełem Agnieszki Prosowskiej-Iwickiej, wyboru zaś tekstów dokonała Katarzyna Gemarowska.

Po spotkaniu zapraszamy na skromną agapę, w czasie której poczęstujemy szparagami, których Święty pragnął zjeść na kilka tygodni przed śmiercią.


Pobierz plakat