aktualności prowincji więcej

Nowa książka: Alija – Daniel Oswald Rufeisen – Biografia


6 czerwca, 2023

Alija – Daniel Oswald Rufeisen – Biografia

s. Maria Grażyna Zieleń OCD

Ojciec Daniel Maria od Najświętszego Serca Pana Jezusa, karmelita bosy (Oswald Rufeisen, 1922-1998) – był nietuzinkową osobą, bardzo znaną w Europie, Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej i, oczywiście przede wszystkim, w całym Izraelu. Także dla szerokich kręgów polskiego duchowieństwa był postacią niebanalną. Ojciec Jan Kanty (Stasiński) OCD rozmawiał o nim z ich wspólnym znajomym, pisarzem polskim żydowskiego pochodzenia Romanem Brandstaetterem, który podziwiał i cenił tego zakonnika. Nie wszyscy rozumieli jego poglądy i nie zawsze zgadzali się z nim we wszystkim. Czasem jego zapatrywania wywoływały kontrowersje. A on szukał okazji, by ocalić życie ludzkie, by czynić dobro każdemu człowiekowi. I jest w tym przykładem dla każdego z nas. Nie poddawał się zniechęceniu, lecz mobilizował wszystkie siły, by pomagać innym. Pod koniec życia przyznał, że w młodości popełnił kilka błędów. Jego wielkość tkwi w tym, że potrafił nazwać je po imieniu.

עלייה – alija w języku hebrajskim oznacza wstępowanie, wchodzenie na górę, pielgrzymkę (inaczej: wznoszenie się) do Jerozolimy, a także imigrację do Palestyny, a po 1948 roku już do Izraela, czyli powrót Żydów do ojczyzny swoich ojców. Erec Israel to ziemia obiecana. Kraj Abrahama, Izaaka i Jakuba, inaczej Ha-Arec. Co ciekawe, wyjeżdżając do Jerozolimy, Żydzi mówią: „wznosimy się do Jerozolimy”, a nie „jedziemy do Jerozolimy”. Jest to dla nich alija. Wyjeżdżając z Izraela, powiedzą: „schodzimy”, używając słowa: jerida. Nie traktują tego jako emigracji. Jedno ze znanych pozdrowień żydowskich brzmi: „W przyszłym roku w Jerozolimie!”.


Siostra Maria Grażyna Zieleń OCD jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego, wydziału filologii wschodniosłowiańskiej. W 1982 roku wstąpiła do klasztoru mniszek karmelitanek bosych w Gdyni. Jest autorką kilku książek biograficznych o świętych karmelitańskich m.in. św. Rafała Kalinowskiego, bł. Teresy Marchockiej i innych oraz wielu artykułów z dziedziny duchowości karmelitańskiej. Interesuje się biblistyką oraz judaistyką.