aktualności prowincji więcej

[relacja] X Kapituła Prowincjalna – dzień 4


3 lipca, 2020

Coraz lepiej zrozumieć kim jesteśmy i do czego jesteśmy powołani.

Deklaracja charyzmatyczna OCD

2 lipca – czwarty dzień naszej Kapituły Prowincjalnej przebiegł wokół Deklaracji charyzmatycznej – dokumentu, który jest w ciągłej redakcji i jest tworzony przez cały Zakon.

Tego dnia był obecny o. Łukasz Kansy, definitor generalny z Rzymu, który pochodzi z naszej Prowincji. Na sesji przedpołudniowej wprowadził nas w temat, mówiąc o potrzebie zatrzymania się nad naszym charyzmatem karmelitańskim i próbie odczytania go w dzisiejszych czasach. Pomogła nam w tym prezentacja multimedialna, przygotowana przez o. Grzegorza A. Malca, II radnego i sekretarza Prowincji.

Następnie byliśmy wprowadzeni do każdej części Deklaracji przez poszczególnych ojców, którzy dokonali podsumowania kilkumiesięcznych prac naszych klasztorów na temat tego dokumentu. Odpowiednio przed południem, jak i po południu, odbyły się prace w trzech grupach nad usłyszanymi treściami i przedstawienie wniosków z tych prac.

Na zakończenie sesji popołudniowej przeszliśmy do nowo wyremontowanej czytelni, która została pobłogosławiona przez o. Łukasza Kansego, definitora naszego Zakonu.

Kim jesteśmy my, karmelici bosi? Jak możemy opisać w sposób wiarygodny i zrozumiały naszą tożsamość, nasz styl życia i naszą misję w Kościele i we współczesnym świecie? „Kim jestem?”, to pytanie, które zadawał sobie i w naszych czasach nadal sobie zadaje każdy mężczyzna i każda kobieta. W kontekście obecnego zglobalizowanego świata, w którym wszystko wydaje się kruche i ulotne, w którym nie ma już stabilnych trwałych zabezpieczeń i punktów odniesienia, a gdzie wszystko wydaje się podlegać nieustannym zmianom, my również chcemy uchwycić naszą rzeczywistość, aby coraz lepiej zrozumieć kim jesteśmy i do czego jesteśmy powołani.

z Wprowadzenia do Deklaracji charyzmatycznej OCD

o. Krzysztof Piskorz OCD
zdjęcia: o. Józef Tracz OCDPrzeczytaj także: